Jak otrzymać obywatelstwo Polski?

Wielu Ukraińców, którzy żyją w Polsce od co najmniej kilku lat, zastanawia się jak otrzymać obywatelstwo Polski. W tym artykule znajdziesz informacje, kto spełnia przesłanki do uzyskania obywatelstwa Polski i jak to można załatwić.

Kto może otrzymać obywatelstwo Polski?

Zacznijmy od tego, że obywatelstwo Polski można otrzymać na różne sposoby:

  • nadanie obywatelstwa Polski,
  • uznanie za obywatela Polski,
  • potwierdzenie posiadania obywatelstwa Polski.

Są też inne sposoby. Obywateli Ukrainy mieszkających w Polsce najczęściej jednak dotyczą trzy wyżej wymienione sposoby.

Nadanie obywatelstwa Polski

Obywatelstwo Polski nadaje Prezydent Polski. To jego prerogatywa, czyli przywilej wynikający z zajmowanego stanowiska. Co ciekawe, przepisy polskie nie zawierają żadnych wyraźnych przesłanek nadania obywatelstwa przez Prezydenta. W ten sposób obywatelstwo można nadać na przykład wyróżniającym się osobom. Znamy przypadki nadania obywatelstwa przez Prezydenta między innymi piłkarzowi Emmanuelowi Olisadebe czy ostatnio aktorowi Jesse Eisenbergowi.

Prezydent nadaje obywatelstwo Polski.

Z nadania obywatelstwa korzystają też jednak osoby nieznane w przestrzeni publicznej. Najczęściej chodzi o osoby, które z jakichś powodów nie spełniają wszystkich przesłanek uzyskania obywatelstwa innym sposobem. Zdarza się, że brakuje na przykład jednego dokumentu albo certyfikatu językowego i takiej decyzji nie można wydać. Takim właśnie osobom obywatelstwo zazwyczaj nadaje Prezydent.

Uznanie za obywatela Polski

Uznanie za obywatela Polski polega na tym, że jeśli jakaś osoba spełnia przesłanki wymienione w przepisach, to obywatelstwo trzeba jej nadać. Następuje to w formie decyzji administracyjnej. Brak jest elementu uznaniowości, decyzja zależy od spełnienia przepisów.

Za obywatela Polski uznaje się między innymi cudzoziemców przebywających w Polsce przez co najmniej:

  • 3 lata na podstawie zezwolenia na pobyt stały lub zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej;
  • 2 lata na podstawie wyżej wymienionych zezwoleń którzy są od 3 lat małżonkami obywateli polskich;
  • 2 lata na podstawie zezwolenia na pobyt stały, które uzyskali w związku z posiadaniem statusu uchodźcy;
  • 10 lat na podstawie wyżej wymienionych zezwoleń;
  • 1 rok na podstawie zezwolenia na pobyt stały, które uzyskali w związku z polskim pochodzeniem lub z Kartą Polaka.

Dodatkowo do uznania za obywatela potrzebny jest certyfikat znajomości języka polskiego na poziomie co najmniej B1. Alternatywą jest ukończenie szkoły w Polsce.

Symbol Państwowej Komisji do spraw Poświadczania Znajomości Języka Polskiego jako Obcego, która wydaje certyfikaty znajomości języka polskiego
Symbol Państwowej Komisji do spraw Poświadczania Znajomości Języka Polskiego jako Obcego, która wydaje certyfikaty znajomości języka polskiego

Potwierdzenie posiadania obywatelstwa Polski

Istnieje także możliwość potwierdzenia posiadanego już obywatelstwa Polski. Dotyczy to osób, które już w przeszłości nabyły obywatelstwo Polski z mocy prawa, jednak do tej pory tego nie udokumentowały.

W Polsce, podobnie jak w Ukrainie, obowiązuje prawo krwi. Oznacza to, że obywatelstwo nabywa się przez urodzenie, jeżeli jeden z rodziców miał obywatelstwo Polski. Wyjątkiem jest natomiast nabycie obywatelstwa Polski na podstawie prawa ziemi. To z kolei dotyczy najczęściej urodzonych w Polsce dzieci nieznanych rodziców.

Jak otrzymać obywatelstwo Polski? Co jest potrzebne do rozpoczęcia procedury?

Niezbędnym dokumentem w każdym przypadku jest polski akt urodzenia. Nie można skutecznie wszcząć procedury bez tego dokumentu.

Żeby uzyskać polski akt urodzenia, tłumacz przysięgły musi przetłumaczyć na język polski ukraiński akt urodzenia. Następnie ukraiński dokument razem z tłumaczeniem trzeba złożyć w polskim urzędzie stanu cywilnego.

Ukraiński akt urodzenia, jaki można przenieść do polskiego rejestru stanu cywilnego w drodze transkrypcji, aby uzyskać obywatelstwo Polski.

Co ciekawe i o czym wiele osób nie wie, polski akt urodzenia może w ten sposób uzyskać każdy cudzoziemiec. Niejednokrotnie osoby zadają sobie wiele trudu sprowadzając akt urodzenia z Ukrainy za każdym razem, kiedy jest potrzebny w urzędzie w Polsce. Można go jednak od razu złożyć w polskim urzędzie stanu cywilnego i pobierać w razie potrzeby polskie odpisy za opłatą 22 zł.

Jeżeli masz ukraiński akt urodzenia i chcesz uzyskać polski akt urodzenia, mogę Ci w tym pomóc! Wystarczy, że prześlesz dokument do tłumaczenia po kliknięciu w link poniżej!